Sylwester 2011

kino "Światowid"

31 grudnia godz. 21.15

   
Udział kina Światowid w obchodach 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

kino "Światowid"

12 - 13 grudnia

   
SPOTKANIE Z FRANCJĄ

kino "Światowid"

18 listopada godz. 22.15

FOTORELACJA (fot. Światowid)

   
Kostiumowa ("barokowa") premiera filmu "Siostra Mozarta"

kino "Światowid"

18 listopada godz. 20.00

   W barokowych dźwiękach uczestników premiery witać będzie... Wolfgang Amadeusz Mozart i... Anna- Maria - SIOSTRA MOZARTA zapraszając do degustacji "wiedeńskich...>mozartów<"!

FOTORELACJA (fot. Światowid)

   
Pokaz specjalny filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać"

kino "Światowid"

10 listopada godz. 18.30

FOTORELACJA (fot. Światowid)

   
"Słodka" premiera filmu "Przepis na miłość"   

    On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu, na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę. Gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok...22 października godz. 19.00

   Uczestnicy premiery będą częstowani słodkimi upominkami ("Ty i Ja") wśród których będzie niespodzianka dla par... nieśmiałych - kolacja w Restauracji "Za kulisami" oraz atrakcyjny wieczór w innych, równie sympatycznych lokalach!

FOTORELACJA (fot. Światowid)

   
Premiera filmu "CHODORKOWSKI"   

    Kim tak naprawdę jest były szef Jukosu - Michaił Borysowicz Chodorkowski? Idealistycznie myślącym socjalistą, kapitalistą próbującym prowadzić niezależną politykę, a może zwykłym przestępcą?15 października godz. 18.30

   Projekcję poprzedzi wstęp politologa Uniwersytetu Śląskiego - dr Tomasza Słupika, znawcę problemów rosyjskich.   Chodorkowski jest próbą obiektywnego i prawdziwego spojrzenia na kontrowersyjnego rosyjskiego przedsiębiorcę, wzbudzającego międzynarodowe zainteresowanie, choć od wielu lat przebywającego w więzieniu. "Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka" - tłumaczy reżyser.

   
"Szowinistyczna", "anty-feministyczna" premiera filmu "BABY SĄ JAKIEŚ INNE"   Nam mężczyznom ciężko jest dzisiaj nadążyć za kobietami. Ciężko nam je dziś złapać.

aktor Adam Woronowicz o babach...

    Noc. Jedzie dwóch facetów samochodem i gada o babach. O babach - jak je dziś widzą - w domu, rodzinie, łóżku, kiblu, w pracy, sporcie, sądzie, polityce, na ulicy. We wszystkich sferach życia; w sprawach dużych i małostkach...

reżyser Marek Koterski o filmie...

   Nie przejmuję się opiniami feministek, liczę, że nie odczytają filmu Marka Koterskiego jak ataku, chcemy, żeby też się z siebie pośmiały. Marek Koterski pokazał po prostu, że się pozamienialiśmy rolami, że wszystko jest odwrócone.

aktor Adam Woronowicz o feministkach...

14 października godz. 20.30

Przed projekcją m.in:
spotkanie aktywistek z Centrum Integracji Pań Aktywnych (które obalą mit "głupiej blondynki")

Premiera przeznaczona jest wyłącznie dla widzów dorosłych!

FOTORELACJA (fot. Światowid)

   
DUŃSKIE FILMY FABULARNE

kino "Światowid"

14 - 23 października

   
PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU "HABEMUS PAPAM - MAMY PAPIEŻA"3 października godz. 20.30

Przed projekcją:
   "Konklawe w kadrze - spełnione marzenie filmowca?" - Łukasz Tura, filmoznawca, dziennikarz Radia eM


   Arcydzieło, najlepszy film Nanni Morettiego. Doskonałość formalna stanowi dowód niezwykłej ewolucji jego zdolności reżyserskich i inscenizacyjnych.

"Les Cahiers du Cinéma"

    Nanni Moretti, dojrzały filmowiec o charakterystycznym ironicznym spojrzeniu na życie, tym razem pozwala sobie "wetknąć nos" do Watykanu i przedstawić jego mieszkańców jako zwykłych ludzi.

www.cinema. delsilecio.it

   Twórcy "Habemus Papam - mamy papieża" mogą być naprawdę dumni... Jest to dzieło odważne, ale też udane i oryginalne [...].

Silvio Danese, "Quotidiano Nazionale"

   
Filmowo-teatralna premiera filmu "Skóra, w której żyję"   Gwałt, porwanie, morderstwo... to nie jedyne wątki tego przewrotnie zmysłowego thrillera erotycznego, a zarazem mrocznej komedii.

Brad Brevet, ropeofsilicon.com

16 września godz. 19.30

na imprezę składać się będą:
- SUKA OFF - RED DRAGON (spektakl- instalacja)
- "hiszpański" poczęstunek
- projekcja filmu "SKÓRA W KTÓREJ ŻYJĘ"

Ze względu na spektakl - całość imprezy jest przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych!

FOTORELACJA   
"Bokserska" premiera filmu "KLITSCHKO"   Przed "jutrzejszą" walką Adamek - Witalij Kliczko...

9 września godz. 20.15

Przed projekcją:
- pokaz walki bokserskiej w wykonaniu pięściarzy klubu "06 Kleofas - Katowice"!
- gość specjalny - Mychajło Strogyj, ukraiński trener klasy mistrzowskiej, w przeszłości zawodnik i wielokrotny reprezentant byłego ZSRR, trener srebrnego medalisty I.O. - Barcelona'92 - Rotislawa Zaulicznego. Od 1992 roku - I trener K.S "06 Kleofas - Katowice"
- przypuszczalne przywitanie uczestników premiery z ekranu "na żywo" przez Vladimira Kliczko!

FOTORELACJA   
"Ognista" premiera filmu "Flamenco, flamenco"   Film malowany muzyką! Carlos Saura odkrywa w kolejnej części swojej muzycznej podroży tajemniczy i uwodzący świat kultury flamenco. Zabiera widza w podroż przez życie, pokazując kolejne jego akty w rożnych aranżacjach tanecznych i muzycznych.

2 września godz. 20.15

Przed projekcją pokaz tańca flamenco w wykonaniu zespołu MALANDANZA!!!

FOTORELACJA (fot. Olga Dudek)   
Premiera filmu "Kret"   Zaliczony przez selekcjonerów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni do ścisłego grona "ekstraklasy polskiego kina" obraz Rafaela Lewandowskiego "Kret" to rarytas krajowej kinematografii - thriller atrakcyjnie opowiadający o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych.

3 sierpnia godz. 19.30

Po projekcji spotkanie z twórcami filmu!FOTORELACJA

   
2 PRZEGLĄD KINA FRANCUSKIEGO

kino "Światowid"

24 - 26 czerwca

   
Architektura Śląska w przedwojennym filmie

kino "Światowid"

18 - 19 czerwca

   
"Matrymonialna" premiera filmu "Miejski Serwis Randkowy"

kino "Światowid"

18 czerwca godz. 20.15

   
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

kino "Światowid"

14 - 19 czerwca

   
"Wolnocłowa" premiera filmu "Nic do oclenia"1 Styczeń 1993 roku - Zniesienie granic celnych w UE. Dwóch agentów służby celnej - niecierpiących się nawzajem - Belg i Francuz - dowiaduje się, że ich posterunki graniczne, ta w francuskim Courquain i ta w belgijskim Koorkin, niedługo znikną. Na razie jednak muszą ze sobą współpracować...


11.06 (sobota) godz. 20.15   Przed projekcją: "granica" w holu kina Światowid - zapraszamy "turystów- kinomanów" z jak największymi bagażami (!)

   UWAGA! Kontrolę celną przeprowadzą "celnicy" w uniformach belgijskim i francuskim. "Turyści" przejdą "różnego rodzaju" kontrole, wszelkie niebezpieczne materiały będą "konfiskowane" przez wykrywacze metalu. Brygada terrorystyczna oraz tresowany pies będą również na swych miejscach.

    Za wszelkie "utrudnienia" w wejściu na salę kinową - z góry przepraszamy! ;)

    Dla najbardziej "pomysłowych" turystów - atrakcyjne nagrody!

FOTORELACJA   
Premiera filmu "Nie opuszczaj mnie"   "Co zrobić z miłością, kiedy zabraknie osoby. Tego, kogo się kochało". Kiedy cały sens ucieka. Bohaterowie filmu, którzy starają się "uczepić życia" instynktownie szukają ratunku w bliskości. Dotyk mężczyzny, uśmiech kobiety. Ciepło wzajemnego ciała może być schronieniem. Miłość stanowi cały sens. Tę wiarę powoli odbudowują bohaterowie filmu.


10.06 godz. 20.00   Po projekcji spotkanie z Panią reżyser!

   Historia kobiety i mężczyzny, z których każde oddzielnie przeżywa dramat związany ze stratą bliskiej mu osoby. Ich drogi czasami się splatają, ale się nie łączą, chociaż by mogły. Kobieta, nie dając sobie rady z wewnętrznym bólem, bojąc się samotności w końcu, w akcie desperacji, wychodzi nocą na miasto w poszukiwaniu mężczyzny. On, zakonnik, przeżywając kryzys wiary spowodowany bezsilnością wobec nieuchronności pewnych życiowych prawideł, a przez to koniecznością cierpienia, również decyduje się na ucieczkę w chaos miejskiej dżungli.   W rolach głównych:  Agnieszka Grochowska, Wojciech Zieliński, Grażyna Barszczewska...

   *EWA STANKIEWICZ

   Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2003 roku debiutowała pełnometrażowym filmem fabularnym pt. "Dotknij mnie". Autorka filmów dokumentalnych między innymi: "Głupie zagadki", "Panienka z okienka", "Trzech kumpli", "Solidarni 2010"...

FOTORELACJA

   
Pokazy specjalne filmu "Palmy pana Schutza"

kino "Światowid"

27.05 godz. 20.30
28.05 godz. 14.00


   
10 TYDZIEŃ KINA NIEMIECKIEGO

kino "Światowid"

9 - 13 maja

   
"UKŁADANKOWA" PREMIERA FILMU "PUZZLE"     "Odkryj w sobie pasję, ułóż sobie życie!"

   Rewelacyjny debiut młodej reżyserki Natalii Smirnoff to pełen humoru portret dojrzałej kobiety, która odnajduje w sobie radość życia.


06.05 godz. 20.30

   Przed projekcją:

   Odkryj w sobie pasję, ułóż sobie... puzzle!

   Zapraszamy uczestników premiery do zabawy: konkurs na układanie "puzzli", m.in. filmowe kalambury...
Dla najbardziej pomysłowych - atrakcyjne nagrody!!!


   
FESTIWAL "LATO FILMÓW W DRODZE"

kino "Światowid"

29 - 5 maja

   
"wegetariańska" premiera filmu "The Happy Poet"   Organiczna, z grubsza wegetariańska komedia o Billu, poecie, który oddał całe swoje serce, duszę i ostatnie grosze, żeby otworzyć stoisko ze zdrową żywnością. (...) Główny bohater - czy to dobrze, czy źle - nosi swoje poglądy wypisane na T-shirtach.

"wegetariańska" premiera filmu
"The Happy Poet"


15.04 godz. 19.00

Przed projekcją - konkurs z nagrodami:
- dla osób, które przyniosą swój przepis na szczęście i podzielą się nim z uczestnikami premiery
- dla osób, które przybędą w T-shirtach z... "fantazyjnymi" napisami!

Po projekcji - wegetariański poczęstunek!!!

   
9 WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA

kino "Światowid"

4 - 8 kwietnia


Pierwszego dnia przeglądu zapraszamy na Magyar lakoma (węgierski poczęstunek).   
"PRIMA-APRILISOWA" PREMIERA FILMU "ŻONA DOSKONAŁA"Mój najlepszy przyjaciel
Nawet kiedy chcę ją zdradzić,
Zawsze muszę jej się radzić

J . Sztaudynger

czyli...


... "prima-aprilisowa" premiera filmu z "męskiego punktu widzenia"


"Żona doskonała"

1 kwietnia godz. 20.15


   Przed projekcją konkurs dla "kochających" mężów:
   Mężczyźni , którzy wykażą "doskonałość" swych żon (gestem, słowem, fotografią itp...) otrzymają atrakcyjne nagrody "dla dwojga".

   "Dobrym przykładem" służył będzie Andrzej Warcaba - aktor Teatru Śląskiego poprzez recytację strof "romantycznej poezji"   
Noc kina francuskiego

kino "Światowid"

25.03 godz. 22.15

   
11 TYDZIEŃ KINA HISZPAŃSKIEGO

kino "Światowid"

22 - 28 marca

Po seansie "Hiszpańskiego cyrku" (22.03 (wt.) godz. 18.30) zapraszamy na "hiszpańską" ucztę!

   
"ESO QUE ANDA"   wiosna tuż, tuż... ostatni zimowy weekend.kino "Światowid"

18.03 godz. 20.30

"ESO QUE ANDA"
reż. Ian Padrón
Kuba 2009, 80 min.
pokaz specjalny   
Uroczysta premiera filmu "CZARNY CZWARTEK"   "Całe zło i okrucieństwo ówczesnej władzy, jej perfidia i nieliczenie się z obywatelami własnego kraju zogniskowały się w tym jednym dniu, kiedy niczego nie spodziewających się ludzi zwabiono w pułapkę, by strzelać do nich jak do tarcz strzelniczych".

Michał Pruski, scenarzystakino "Światowid"

25.02 godz. 20.30

Przed projekcją:
- wystawa zdjęć z tragicznych zajść na Wybrzeżu'70 przy dźwiękach pieśni z "tamtego okresu",
- rekonstrukcja wydarzeń (m.in. szpaler milicjantów...),
- wstęp dr Andrzeja Drogonia, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w KatowicachFOTORELACJA (foto: Katarzyna Olej)   
Specjalny seans walentynkowy "Para na życie"
kino "Światowid"

14 lutego godz. 20.30

   Uczestników seansu prosimy o przybycie z "walentynkami" (kartki pocztowe, własnoręcznie zrobione serduszka itp...) - najładniejsze zostaną uhonorowane Nagrodami Specjalnymi! Pary będą miały możliwość pozowania do zdjęcia w "pejzażach amerykańskich" (zgodnie z fabułą filmu). Zdjęcia z pozowania - na pamiątkę gratis!FOTO

   
FILMOWA "REWIZYTA" - spotkanie z Krzysztofem Zanussim
kino "Światowid"

14 - 17.02.2011

pn, 14.02, 14.30
"Życie rodzinne"

wt, 15.02, 14.30
"Barwy ochronne"

śr, 16.02, 14.30
"Constans"

czw, 17.02, 20.30
"Rewizyta"
+ po seansie spotkanie
z Krzysztofem Zanussim
oraz jego gośćmi

FOTORELACJA

   
"Gorąca" premiera filmu "Para do życia"
kino "Światowid"

04.02 godz. 20.30

"Para do życia to najlepszy film o saunie, jaki ktokolwiek kiedykolwiek chciałby zobaczyć"

Variety

"Para do życia to unikalny i odważny film, który pokazuje bogaty przekrój emocji i uczuć"

Charity

   "Para do życia" to poetycka wizja na temat roli i znaczenia fińskiej sauny. Osobnym bohaterem filmu okazuje się przepięknie sfilmowana, zapierająca dech w piersiach przyroda Finlandii, doskonale współgrająca z charakterem filmu i idealnie kontrastująca z emocjonalnymi wypowiedziami bohaterów.

   Przed projekcją - prezentacja sauny i dobrodziejstw płynących z korzystania z niej oparte na... "żywych przykładach"!

Prezentacji sauny dokona firma MEGIW sp. z o.o. Gliwice Ul. Gomułki 2a

FOTORELACJA Z PREMIERY

ERA NOWE HORYZONTY TOURNEE
kino "Światowid"

28.01 - 03.02.2011

   
"Muzyczno - modowa" premiera filmu COCO CHANEL & IGOR STRAWIŃSKI
kino "Światowid"

22 stycznia

   Przed projekcją zapraszamy na koncert kwartetu smyczkowego Akolada, tworzonego przez absolwentki i studentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz pokaz mody zorganizowany przez firmę Blue Shadow