SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE: "Szatańskie tango"
Na życzenie naszych wspaniałych widzów jeden z najważniejszych filmów wszech czasów w Światowidzie po raz trzeci! 6 grudnia, w niedzielę, o 12:00, zapraszamy na trzeci pokaz monumentalnego, 7,5-godzinnego SZATAŃSKIEGO TANGA w reżyserii wybitnego, węgierskiego reżysera, Béli Tarra


6 grudnia, godz. 12.00


SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE: "O Nieskończoności"
Znakomita uczta wizualna zrealizowana w tempie slow cinema spod oryginalnego reżyserskiego pióra niezwykłego obserwatora otoczenia, który swoje filmy realizuje średnio co 6-7 lat. Dzieło obezwładniające prostotą swego przekazu.


15 października, godz. 18.00


10. TRANSATLANTYK FESTIVAL
Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne. Warsztaty, spotkania i debaty. Konkurs kompozytorski, koncerty i masterclassy. W czwartek
1 października w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto oraz online - w całej Polsce - rozpocznie się jubileuszowa odsłona Festiwalu Transatlantyk. Stworzony 10 lat temu przez laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal potrwa do 8 października. Akredytacje dla widzów oraz bilety na festiwalowe pokazy są już w sprzedaży!

W Katowicach pojawi się mistrz kina społecznie zaangażowanego, zdobywca dwóch canneńskich Złotych Palm - KEN LOACH. Podczas festiwalu odbierze honorową Nagrodę Fipresci Platinum Award 95 i poprowadzi masterclass!


od 1 do 8 października


3. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL OPEN THE DOOR
Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Open The Door. W czasach dystansu, izolacji i strachu nie możemy zrezygnować z otwartości. To ona pozwoli nam żyć dalej w zmienionym, ale przyjaznym i zrozumiałym dla nas świecie. Po raz pierwszy w kinie Światowid. Zapraszamy na pokazy PRZYJAZNE SENSORYCZNIE, z AUDIODESKRYPCJĄ i NAPISAMI DLA NIESŁYSZĄCYCH w dniach 24 - 27 września!


od 24 do 27 września


17. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY W KATOWICACH
Z radością ogłaszamy, że Instytucja Filmowa Silesia Film ma przyjemność zaprosić widzów do swoich trzech katowickich kin na kolejną odsłonę największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Od 4 do 13 września w Kino Kosmos, Kino Światowid i Kinoteatr Rialto odbędzie się śląska edycja 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity


od 4 do 13 września


POKAZ PREMIEROWY I SPOTKANIE Z TWÓRCAMI: "Interior"
Zapraszamy na premierowy pokaz filmu “Interior” Marka Lechkiego. Po projekcji spotkanie z twótcami filmu.

Reżyser wielokrotnie nagradzanego, kultowego „Erratum”, przedstawia poruszającą historię dwojga bohaterów, którzy aby znaleźć szczęście, muszą zburzyć wszystko to, o co do tej pory walczyli.


3 września, godz. 19.00


POKAZ SPECJALNY: "Złotokap"
Zapraszamy na seans islandzkiego filmu "ZŁOTOKAP" w reżyserii Ragnara Bragassona. Po seansie spotkanie on-line z Karoliną Gruszką, które poprowadzi filmoznawca Paweł Duda.


27 sierpnia, godz. 20.00


SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE: "Powrót Giganta"
Doskonały przykład polskiego slow cinema - kina powolnego. W środę, 26 sierpnia, zapraszamy na specjalny (i jedyny!) pokaz absolutnie genialnego filmu "Powrót Giganta" Adama Sikory.


26 sierpnia, godz. 18.00


LATO KINA HISZPAŃSKIEGO
Lato Kina Hiszpańskiego to pokazy najpopularniejszych filmów z repertuaru Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który w tym roku wyjątkowo nie gościł w Światowidzie.


"MAM TO POD KONTROLĄ" - 1 sierpnia (sobota), godz. 18.00

"DNI, KTÓRE NADEJDĄ" - 2 sierpnia (niedziela), godz. 18.00

"GDYBYM BYŁ BOGATY" - 8 sierpnia (sobota), godz. 18.00

"DETEKTYW ARETA" - 9 sierpnia (niedziela), godz. 17.45

SEANS W CIEMNO

30 lipca, godz. 18.00


ODYSEJA 2020. STANLEY KUBRICK: Mechaniczna pomarańcza
Nominowana do Oscara autorska adaptacja antyutopijnej powieści Anthony'ego Burgessa z Malcolmem McDowellem w roli głównej.

25 lipca, godz. 20.00Film pokażemy w ramach przeglądu ODYSEJA 2020. STANLEY KUBRICK
Wizjoner, obsesyjny perfekcjonista, permanentnie niezadowolony z siebie mistrz formy filmowej, zapalony szachista i niezrównany „autor wśród gatunków”. Stanley Kubrick. Gdyby żył, 26 lipca obchodziłby swoje 92 urodziny. Z tej okazji kina Instytucji Filmowej Silesia Film zapraszają na przegląd najważniejszych filmów reżysera. Już 25, 26, 27 i 28 lipca w Katowicach, a 26 lipca w Raciborzu i w Żywcu, będzie można się przekonać , co dziś kino Kubricka może nam powiedzieć o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy.


TOURNÉE NOWE HORYZONTY
20. MFF Nowe Horyzonty został oficjalnie przeniesiony na listopad. Jednak w pierwotnym terminie wydarzenia (przełom lipca i sierpnia) odbędą się pokazy specjalne pod hasłem "Nowe Horyzonty Tournée". Będą one namiastką wrocławskiej imprezy, która zawita do wielu polskich miast, m.in. do Katowic, do kina Światowid.


"EMA" - 24 lipca (piątek), godz. 20.00

"PRZYNĘTA" - 25 lipca (sobota), godz. 18.00

"LIBERTÉ" - 26 lipca (niedziela), godz. 18.00


26. WIOSNA FILMÓW


Specjalnie na Wasze życzenie tegoroczna 26. edycja festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się nie tylko on-line, ale również w tradycyjnej, kinowej formie. Na siedem starannie wyselekcjonowanych filmów zapraszamy


od 17 do 23 lipca


11. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO


od 8 do 15 lipca


PRZEDPREMIEROWO | SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM: "Biały, biały dzień"

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu "Biały, biały dzień" w reżyserii Hlynura Pálmasona ("Zimowi bracia"). Rozmowę po filmie poprowadzi dr Anna Kołodziej - Zaleska.


5 marca, godz. 18.30


POKAZ SPECJALNY: "Szatańskie tango"

Jeden z najważniejszych filmów wszech czasów w Światowidzie! Na życzenie naszych widzów, zapraszamy na drugi pokaz monumentalnego, 7,5-godzinnego SZATAŃSKIEGO TANGA w reżyserii wybitnego, węgierskiego reżysera, Béli Tarra!


23 lutego, godz. 12.00


SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE: "Ramen. Smak wspomnień"

20 lutego, godz. 18.30


FILMOTERAPIA Z SENSEM: "Mój przyjaciel robot"


Na kolejnym spotkaniu obejrzymy dokument "MÓJ PRZYJACIEL ROBOT". Rozmowę po filmie poprowadzi dr Łukasz Jach z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.


12 lutego, godz. 18.30


KLUB WYSOKICH OBCASÓW: "Kłamstewko"

Tygodnik Wysokie Obcasy oraz M2 Films zapraszają na przedpremierowy pokaz filmu KŁAMSTEWKO!


6 lutego, godz. 18.30


SPOTKANIA FILOZOFICZNE #15: "Matthias i Maxime"

Podczas kolejnego spotkania zapraszamy na przedpremierową projekcję filmu "Matthias i Maxime" Xaviera Dolana


5 lutego, godz. 18.30


SEANS W CIEMNO

4 lutego, godz. 18.00


"Powrót birbanta", czyli 110. urodziny Kina Światowid

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezwykłe spotkanie filmowe, którym chcemy świętować symboliczne, przypadające na koniec 2019 roku, 110. urodziny Kina Światowid. W programie spotkanie z wyjątkowymi gośćmi, projekcja pierwszego polskiego filmu fabularnego i prezentacja urządzenia kinematograficznego, które przeniesie nas do początków kina niemego.


30 stycznia, godz. 18.30


fot. Nadina Dobrowolska dla SILESIA FILM (wszystkie prawa zastrzeżone)

"Pulp Fiction" po śląsku!

Zapraszamy na jedyny pokaz specjalny "Pulp Fiction" z udziałem śląskich lektorów. Autorskie tłumaczenie do filmu Quentina Tarantino na język śląski wykonał dla nas Grzegorz Kulik, twórca przekładów m. in prozy Szczepana Twardocha. Dialogi czytać będą dla was aktorzy: Dariusz Chojnacki oraz Marcin Gaweł.


27 stycznia, godz. 19.00


fot. Nadina Dobrowolska dla SILESIA FILM (wszystkie prawa zastrzeżone)

Klub Filmowy 212. OSTATNI GASI ŚWIATŁO: "Lighthouse"

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego Klubu Filmowego 212. OSTATNI GASI ŚWIATŁO, podczas którego pokażemy "Lighthouse" Roberta Eggersa. Spotkanie poprowadzi Przemysław Drążek.


23 stycznia, godz. 18.30


FILMOTERAPIA Z SENSEM: "Cała przyjemność po stronie kobiet"


Na kolejnym spotkaniu obejrzymy dokument "CAŁA PRZYJEMNOŚĆ PO STRONIE KOBIET" Temat: "Po co nam feminizm?" . Rozmowę po filmie poprowadzi dr Agnieszka Skorupa


16 stycznia, godz. 18.30


SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE: "Jean-Luc Godard. Imaginacje"

15 stycznia, godz. 18.30


SPOTKANIA FILOZOFICZNE #14: "Poznajmy się jeszcze raz"

Podczas kolejnego spotkania zapraszamy na przedpremierową projekcję filmu "Poznajmy się jeszcze raz". Rozmowę po filmie poprowadzi dr hab. Mirosław Piróg, adiunkt Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego


14 stycznia, godz. 18.30


SEANS W CIEMNO

7 stycznia, godz. 18.00