Przegl±d twórczo¶ci Theo van GOGHA
Program

 

KATOWICE

Kino "¦wiatowid"

18.06 - 23.06

Przegl±d twórczo¶ci Theo van GOGHA

W przededniu rozpoczynaj±cego siê 1 stycznia 2008 europejskiego ROKU DIALOGU MIÊDZYKULTUROWEGO zapraszamy na przegl±d filmów filmowca, który zgin±³ dlatego, ¿e dwie kultury nie umia³y nawi±zaæ dialogu.

THEO FILMOWIEC

Theo van Gogh - holenderski filmowiec zamordowany w bia³y dzieñ, w samym centrum Amsterdamu wraca na ekrany polskich kin. Zgin±³ za otwarte g³oszenie swoich pogl±dów za po¶rednictwem obrazu filmowego. Ale by³o to zabójstwo podwójne. Mordu dokonano te¿, a mo¿e g³ównie, na filmach Theo, na jego dorobku artystycznym. Do historii przeszed³ bowiem nie jako autor cenionych i nagradzanych filmów, pe³nych rubasznego humoru, czasem demaskuj±cych mroczne zakamarki wspó³czesnego ¶wiata, ale jako ofiara no¿a Mohammeda Bouyeri'ego.

Idea przegl±du filmów Theo Van Gogha narodzi³a siê na toruñskim festiwalu filmowym TOFIFEST w roku 2006. Podczas czwartej edycji imprezy odby³a siê jego pierwsza prezentacja, której go¶æmi byli autor zdjêæ do wiêkszo¶ci filmow Theo - Thomas Kist oraz re¿yserka i jego najbli¿sza wspó³pracowniczka - Doejska van Hoogdalem. Theo van Gogh w sensie przeno¶nym sta³ siê "mêczennikiem ¶wiata zachodniej kultury", a tymczasem jak mówi³ na TOFIFEST Thomas Kist - "van Gogh by³ po pierwsze filmowcem i tylko filmowcem. Kocha³ film, kino, budowanie historii za pomoc± obrazu".

Sk±d bra³y siê kontrowersje wokó³ niego? Z niewyparzonego jêzyka. By³, jak sam to okre¶la³, "wioskowym g³upkiem", który ma prawo dyskutowaæ z ka¿dym na ka¿dy temat. I to czêsto w ma³o wyszukany sposób, ostro prezentuj±c swoje pogl±dy, ale pozostaj±c na stanowisku wzajemnego szacunku. Ta wiara, wiara w si³ê dyskusji i warto¶æ, czasami ostrej, wymiany pogl±dów zaprowadzi³a go na ¶mieræ. "By³ naczelnym b³aznem Amsterdamu. Takim co mówi ka¿demu prawdê o nim, ale nie mo¿e go za to spotkaæ ¿adna kara" - mówi Kist w czasie spotkania z widzami festiwalu w Toruniu. "To dla nas wielka rado¶æ, ¿e jako pierwsi y w Polsce zdecydowali¶cie siê pokazaæ, nasze wspólne filmy" dodawa³ Kist w Toruniu. Teraz filmy Theo zobaczy ca³y kraj.

Zapraszamy na retrospektywê filmów van Gogha. Retrospektywê, która zaprezentuje go nie tylko jako autora 11 minutowego filmu z politycznym przes³aniem ["Submission" wg pomys³u Ayyan Hirsi Alli, który sta³ siê przyczyn± jego ¶mierci], ale piêciokrotnego zdobywcê holenderskich Oscarów [Golden Calf] i zwyciêzcê Philadephia International Film Festiwal. Wnikliwego obserwatora, gor±cego dyskutanta i wielkiego prze¶miewcê. Obroñcê praw m³odych muzu³manów, których trudne ¿ycie w Holandii opisa³ w filmie "Cool!"

"Przede wszystkim znamy go jako filmowca. Kreatywny, skupiony na pracy, tworzy³ niesamowity klimat na planie" - mówi³a w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Doesjka van Hoogdalem.

Twórczo¶æ Theo van Gogha winni¶my poznaæ, by nie pozwoliæ, aby zwyciêstwo nad sztuk± odnios³a nienawi¶æ fanatyków. I niewa¿ne jakiego koloru jest to fanatyzm.

CO ZOBACZYMY:

Przed ka¿dym z seansów emitowany bêdzie 2,5 min film "Submission", realizacjê którego van Gogh okupi³ ¿yciem.

Filmy bêd± wy¶wietlane w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Cena biletu pojedynczego - 7,00 z³., karnet na ca³y przegl±d - 21,00 z³.

SUBMISSION part I
Holandia/Netherlands 2004, 11min,[pokazujemy 150 sekund z 11 minut filmu].
produkcja, re¿yseria/production, director: Ayaan Hirsi Ali, Theo van Gogh
scenariusz/screenplay: Ayaan Hirsi Ali

Film opowiada o zniewoleniu kobiet w niektórych muzu³mañskich domach. Sk³ada siê z piêciu opowie¶ci, piêciu m³odych muzu³manek, na których pó³nagie cia³a rzutowane s± Wersety Koranu, a w tle s³ychaæ o powie¶æ o tym, jak by³y maltretowane. Realizacjê tego filmu Theo van Gogh okupi³ ¿yciem. Dla ekstremistów nie do przyjêcia okaza³y siê sceny z fragmentami Koranu na nagim, kobiecym ciele.

LUGER (18.06 godz. 18.45)
Holandia/Netherlands 1982, 85min
Producent, scenariusz, re¿yseria/producer, director, screenplay: Theo van Gogh;

Pierwszy pe³nometra¿owy film Theo van Gogha. Niskobud¿etowa produkcja nale¿±ca do gatunku "czarnego filmu" (charakterystycznego dla amerykañskiego kina lat 40-tych), ze znakomitymi rolami pó¼niejszych, znanych aktorów holenderskich. W "Lugerze" uderza do¶æ specyficzne poczucie humoru, przeznaczone tylko dla widzów o mocnych nerwach.

BLIND DATE (19.06 godz. 18.45)
Holandia/ Netherlands 1996, 86min
Produkcja/production: Bergen, Theo van Gogh Producties;
Nagrody/awards: Dutch Golden Calf Awards [Holenderska Nagroda Filmowa Z³ota Muszla] 1996: Best Actor/Najlepszy Aktor [Peer Mascini]; Best Actress/Najlepsza Aktorka [Renée Fokker]; Best Director/Najlepszy Re¿yser [Theo van Gogh].

Dramat pokazuj±cy skomplikowane relacje damsko - mêskie, poprzez zapis kilku spotkañ mê¿czyzny w ¶rednim wieku i pozostaj±cej w ¿a³obie po ¶mierci córki kobiety. Akcja rozgrywa siê w pomieszczeniach amsterdamskiego hotelu Hilton gdzie oboje szukaj± ukojenia w alkoholu.

BABY BLUE (20.06 godz. 18.45)
Holandia-Wielka Brytania/Netherlands-UK 2001, 119min
Produkcja/production.: Shooting Star Filmcompany BV, Peter Jan Brouwer,
Maria Peters, Hans Pos, Dave Schram, Frank Thies

Kolejny "czarny film" w dorobku Theo van Gogha. Jego akcja rozgrywa siê w parne i d³ugie letnie dni na eleganckich przedmie¶ciach i opowiada o romansie, do którego dochodzi miêdzy znudzon± ¿on± dobrze sytuowanego fotografa i m³odym dynamicznym agentem ubezpieczeniowym. Aby zdobyæ pieni±dze z polisy ubezpieczeniowej finguj± ¶mieræ kobiety. Niestety, plan siê komplikuje.

COOL! (21.06 godz. 18.45)
Netherlands/ Holandia 2004, 89min
Produkcja/production: Column Productions
Nagrody/awards: Dutch Golden Calf Awards [Holenderska Nagroda Filmowa Z³ota Muszla] 2004: Best Director/Najlepszy Re¿yser; Philadelphia International Film Festival 2005: Jury Prize for Best Director/Nagroda Jury dla Najlepszego Re¿ysera

Ostry i nie pozbawiony ironii komentarz do problemu szerz±cej siê w¶ród m³odych mieszkañców Europy przemocy i agresji oraz trudnej sytuacji m³odych muzu³manów w holenderskich miastach. Film opowiada historiê piêciu przyjació³ którzy swe nudne szare ¿ycie wype³niaj± drobnymi kradzie¿ami. Pewnego dnia lidera lokalnej mafii wraz ze sw± czaruj±c± dziewczyn± namawiaj± ich do udzia³u w powa¿nym napadzie na bank. Akcja koñczy siê jednak klap± i m³odzi zostaj± z³apani. Ku swojemu zaskoczeniu nie zostaj± jednak osadzeni w wiêzieniu a maj± ods³u¿yæ pó³tora roku w eksperymentalnej szkole Glen Mills. W filmie gra gwiazda holenderskiego kina Katja Schuurman.

06/05 - THE SIXTH OF MAY (22.06 godz. 18.45)
Holandia/Netherlands 2004, 117min
Produkcja/production.: Column Productions, Tiscali
Nagrody/Awards: Dutch Golden Calf Award [Holenderska Nagroda Filmowa Z³ota Muszla] 2004: Best Actor/Najlepszy Aktor (Thijs Romer); Best Editing/Najlepszy Monta¿

Inspiracj± dla filmu by³o morderstwo pope³nione na prawicowym holenderskim polityku Pimie Fortuynie przez dzia³acza radykalnej organizacji ochrony zwierz±t, van Gogh przedstawia swoj± wersjê tego wydarzenia, z której wynika, ¿e Fortuyn móg³ zgin±æ z r±k holenderskiego wywiadu. Van Gogh zosta³ zamordowany w kilka miesiêcy po prezentacji tego filmu. Film zosta³ oparty o ksi±¿kê "Szósty maja" autorstwa Tomasa Rossa.

HAVE A NICE WEEKEND, ANY WAY (23.06 godz. 18.45)
Holandia/The Netherlands 2004

Dokument "Have a nice weekend, any way" zosta³ dokoñczony ju¿ po ¶mierci Theo przez Katjê Schuurman. Film pokazuje interesuj±c± teoriê, o której g³o¶no mówi³o siê w Holandii - ¿e Mohammed Boyeri by³ znany holenderskiej tajnej policji ju¿ wcze¶niej i istnia³a mo¿liwo¶æ zapobie¿eniu mordowi na filmowcu. Tajne s³u¿by chcia³y jednak dotrzeæ do serca siatki ekstremistów poprzez Boyeriego i pozwala³y mu na nieskrêpowana dzia³alno¶æ. Zdaniem wielu Holendrów powinny wzi±æ na siebie cze¶æ odpowiedzialno¶ci za ¶mieræ Theo.

 
first.php


KINO STUDYJNE ÅšWIATOWID" KATOWICE,
ul. 3 Maja 7 tel: 32 258 74 32

e-mail: kasa@swiatowid.katowice.pl
Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego