Rumuñski Instytut Kultury w Warszawie
i kino "¦wiatowid" w Katowicach zapraszaj±
na przegl±d kina rumuñskiego pn.
"Kino dla Europy"
01.06 - 07.06
kino "¦wiatowid"
Wszystkie projekcje o godz. 18.30 (cena pojedynczego biletu: 8,00 z³, karnet: 32,00 z³)
01.06 uroczyste otwarcie (bilet w cenie 1 z³) - go¶ciem specjalnym bêdzie krytyk filmowy Pani Iulia David, dodatkow± atrakcj± bêdzie degustacja zupy rumuñskiej - ciorba radauteana (czyt. ciorba redeucjana), rumuñska muzyka tradycyjna, slajdy, foldery...
Filmy przegl±du:
"Zachód" (01.06)
Rum. Occident, ang. West
Rumunia, 2002, 105 min.
Re¿yseria: Cristian Mungiu
Scenariusz: Cristian Mungiu
Zdjêcia: Vivi Dragan Vasile
Produkcja: Temple Films, Dan Badea
Wystêpuj±: Alexandru Papadopol, Anca-Ioana Androne, Samuel Tastet
Nagrody:
- G³ówna Nagroda i Nagroda Meuter-Titra na Miêdzynarodowym Festiwalu Filmów o Mi³o¶ci w Mons (2003), Nagroda Zwi±zku Filmowców Rumuñskich za rolê mêsk± (2003)
- Trofeum na Miêdzynarodowym Festiwalu Filmów w Transylwanii (TIFF) (2002)
- Wybrany na "Quinzaine des Réalisateurs", Cannes (2002)
Komedia o rumuñskim ¶wiecie staj±cym twarz± w twarz z mira¿em Zachodu, ironiczno-gorzkie spojrzenie na sytuacje niekiedy zabawne, innym razem o¶mieszaj±ce, najczê¶ciej bez wyj¶cia, z jakimi borykaj± siê ludzie w dzisiejszej Rumunii. Jednocze¶nie jest to opowie¶æ o przypadku, o zbiegu wydarzeñ, o niespodziankach i o czasie.
Film przedstawia trzy ró¿ne historie, które maj± miejsce w ci±gu tego samego tygodnia, z bohaterami, których ¶cie¿ki przecinaj± siê, nak³adaj±, warunkuj±, najczê¶ciej bez ich woli. Postacie, które s± g³ównymi bohaterami w jednej z historii staj± siê drugoplanowymi w innych. Pewne sekwencje powtarzaj± siê w przeci±gu ca³ego filmu dostarczaj±c za ka¿dym razem nowych szczegó³ów, które stawiaj± w nowym ¶wietle zdarzenia ju¿ opowiedziane.
"Tak spêdzi³em koniec ¶wiata" (02.06)
rum.Cum mi-am petrecut sfârºitul lumii, ang. The Way I Spent the End of the World
Rumunia - Francja, 2006, 110 min.
Re¿yseria: Cãtãlin Mitulescu
Scenariusz: Andreea Vãlean, Cãtãlin Mitulescu
Gatunek: dramat
Obsada: Dorotheea Petre, Timotei Duma, Carmen Ungureanu, Corneliu Þigancu, Cristian Vãraru, Florin Zamfirescu, Grigore Gonþa, Ionuþ Becheru, Jean Constantin, Marian Stoica, Marius Stan, Mircea Diaconu, Nicolae Enache Praida, Valentin Popescu
Nagrody:
- Najlepszy film europejski, MFF Sundance (2005), Najlepsza aktorka, Dorotheea Petre, MFF Cannes (2006), Nagroda M³odzie¿y na MFF w Valladolid (2006)
Tak spêdzi³em koniec ¶wiata dzieje siê w pewnej dzielnicy na przedmie¶ciach Bukaresztu, w ostatnim roku Z³otego Wieku, i jest histori± niejakiego Lalalilu, siedmioletniego ch³opca, który wyobra¿a sobie, ¿e wyzwoli³ nas od Ceauºescu, oraz Ewy, jego starszej siostry, która ma szansê w ten sposób zadecydowaæ o swojej przysz³o¶ci.
"Minê³o prawie 17 lat od ¶mierci Ceauºescu, ale nadal nosimy w sobie wspomnienie i dziedzictwo tamtego okresu. Opowiadaj±c o wydarzeniach, które dziej± siê na oczach siedemnastoletniej dziewczynki i jej siedmioletniego brata, Tak spêdzi³em koniec ¶wiata ukazuje pewn± mieszaninê smutku i rado¶ci, rzeczywisto¶ci i marzeñ, które kojarz± siê z tamt± epok±. Ten film to tragikomedia z domieszk± wznios³o¶ci i absurdu. Próbuje przekazaæ emocje tamtych czasów i przybli¿yæ widzom na ca³ym ¶wiecie obraz tego, co nosz± w sobie tysi±ce m³odych rumuñskich emigrantów, którzy próbuj± znale¼æ w³asne miejsce daleko od kraju. (.) Film jest oparty na moich w³asnych wspomnieniach, na osobistej nostalgii. Na mojej wierze w ten ¶wiat." - Cãtãlin Mitulescu
"W³oszki" (03.06)
Rum. Italiencele, ang. Italian Girls
Rumunia, 2004, 82 min.
Tytu³ oryginalny: Italiencele
Re¿yseria: Napoleon Helmis
Scenariusz: Napoleon Helmis
Zdjêcia: Florin Mihailescu
Produkcja: Ro De Film, Ro Film, Total TV, Imago Film
Wystêpuj±: Mara Nicolescu, Ana Ularu, Vlad Zamfirescu, Costel Cascaval
Liryczna komedia o smutno-weso³ym zakoñczeniu. Film opowiada historiê dwóch sióstr mieszkaj±cych w wiosce w regionie Oltenia w po³udniowo-zachodniej Rumunii. Pewnego dnia postanawiaj± uciec z domu. Ich marzeniem jest zatrudnienie siê na czarno w Hiszpanii. Po powrocie w rodzinne strony opowiadaj±, ¿e znalaz³y pracê i to nie w Hiszpanii, a we W³oszech. Jak siê jednak okazuje, w rzeczywisto¶ci pad³y ofiar± kosowskich handlarzy lud¼mi i przez rok by³y zmuszane do prostytucji. Z opresji wybawi³y je si³y KFOR.
"Papier bêdzie niebieski" (04.06)
rum. Hârtia va fi albastrã,ang. The Paper will be Blue
Rumunia, 2006, 95 min.
Re¿yseria: Radu Muntean
Scenariusz: Alexandru Baciu, Radu Muntean, Rãzvan Rãdulescu
Gatunek: film akcji, dramat
Obsada: Adi Cãrãuleanu, Paul Ipate, Adrian Vancica, Alexandru Georgescu, Alexandru Potocean, Ana Ularu, Andi Vasluianu, Andrei Traian, Constantin Diþã, Dana Dogaru, Dragoº Bucur, Gabriel Spahiu, Ion Sapdaru, Mimi Brãnescu, Mirela Opriºor, Tudor Aaron Istodor, Viorel Comanici i inni.
Nagrody:
- Specjalne Wyró¿nienie Jury i Nagroda CICAE (Confederaþia Internaþionalã a Cinematografelor de Artã ºi Eseu) na Festiwalu Filmowym w Sarajewie (2006)
- Nagroda dla najlepszego filmu w ramach drugiej edycji Miêdzynarodowego Festiwalu Filmowego Eurasia, Antalya (2006)
- Nagroda specjalna Jury na Festiwalu Filmowym w Namur (2006)
Bukareszt w nocy z 21 na 22 grudnia 1989. Zmotoryzowany pluton interwencyjny pod dowództwem porucznika Neagu, otrzymuje rozkaz patrolowania podmiejskich dzielnic. Nadajnik radiowy w samochodzie dzia³a z przerwami za¶ wiadomo¶ci, które s± przekazywane pomiêdzy jednostkami pancernymi oraz zdawkowa emisja stacji radiowych i telewizyjnych donosz± mgli¶cie o jakich¶ terrorystach, którzy szturmuj± pañstwow± telewizjê, wprowadzaj±c w b³±d cz³onków za³ogi.
Costi, jeden z dwójki ¿o³nierzy s³u¿±cych w plutonie, który odbywa s³u¿bê wojskow± w Bukareszcie dziêki interwencji ojca uwa¿a, ¿e po tylu latach dyktatury walka przeciwko zwolennikom Ceauºescu jest obowi±zkiem ka¿dego Rumuna niezale¿nie od odgórnych rozkazów. Spiera siê w tej kwestii z porucznikiem Neagu i korzystaj±c z zamieszek miêdzy jego kolegami a grup± manifestuj±cych ucieka, by walczyæ w gmachu Telewizji. ¯o³nierz nie dociera jednak do siedziby telewizji, lecz do pobliskiej willi, gdzie przez pomy³kê zostaje wziêty za terrorystê i aresztowany przez mieszan± grupê cywilów i wojskowych broni±cych budynku, podczas gdy reszta plutonu wyrusza na utopijn± i ryzykown± misjê odbicia Costiego.
"Dzieci z Dekretu" (05.06)
Rum. Decreteii, ang. Children of the Decree
Rumunia, 2004, 68 min. Re¿yseria: Florin Iepan
Gatunek: dokument
Produkcja: Rumunia / SUB-CULT-URA, ARTE, TV ONTARIO, WDR, HR, CNC, TVR
W pa¼dzierniku 1966, Nicolae Ceauºescu wyda³ s³ynny Dekret nr 770, który zabrania³ Rumunkom dokonywania aborcji, pod kar± pozbawienia wolno¶ci. Jedynie kobiety, które przekroczy³y wiek lat 40, albo mia³y ju¿ przynajmniej czworo dzieci mia³y prawo do przerwania ci±¿y.
Dokument Florina Iepana opowiada historiê tego przera¿aj±cego eksperymentu spo³ecznego: przez 23 lata, czas obowi±zywania dekretu (który by³ jednym z trzech pierwszych praw zniesionych natychmiast po rewolucji w grudniu 1989) w Rumunii urodzi³o siê przesz³o 2.000.000 niechcianych dzieci, umar³o najmniej 10.000 kobiet, ofiar przeprowadzanych potajemnie aborcji.
Spo³eczeñstwo nacjonalistyczno -komunistyczne stworzone przez Ceauºescu, doskonale zrekonstruowane przez re¿ysera za pomoc± zeznañ niektórych osób uwik³anych bezpo¶rednio w zdarzenia, obrazów archiwalnych albo szlagierów z tamtych czasów, jest postrzegane niczym ogromne wiêzienie, w którym zawodowy sukces kobiet zale¿y od "produkcji dzieci", seks staje siê zdarzeniem uwa¿nie planowanym, osobnicy bez ¿adnego przygotowania medycznego staj± siê w jedn± noc "lekarzami", by zarobiæ dobre pieni±dze kosztem nieszczê¶liwych ciê¿arnych i tysi±ce mê¿czyzn (lekarzy, prokuratorów, milicjantów, agentów Securitate, informatorów), powo³anych do sprawowania nadzoru nad ¿yciem intymnym wszystkich kobiet uznanych za p³odne. Ponadto, poniewa¿ wymarzony przez komunistów Nowy Cz³owiek musia³ byæ doskona³y, dzieci niepe³nosprawne od urodzenia s± niechciane nawet przez pañstwo i wysy³ane do prawdziwych sierociñców grozy, o najwy¿szym wska¼niku umieralno¶ci dzieci w Europie (oko³o 50%).
"Filantropia" (06.06)
Rum. Filantropica, ang. Filantrophy
Rumunia - Francja, 2002, 110 min.
Re¿yseria: Nae Caranfil
Scenariusz: Nae Caranfil
Zdjêcia: Vivi Dragan Vasile
Produkcja: Pacific Films, Strada Film, Swiss Romand TV
Wystêpuj±: Mircea Diaconu, Gheorghe Dinica, Mara Nicolescu
Nagrody:
- Nagroda M³odego Jury na Miêdzynarodowym Festiwalu Filmów o Mi³o¶ci z Mons (2002);
- Nagroda UCIN za najlepszy film (2001)
- Nagroda UCIN za najlepszy scenariusz (2001)
- Nagroda UCIN za najlepsze kostiumy (2001)
W Bukareszcie naszych czasów, wyj¶æ do miasta w sobotni wieczór z piêkn± kobiet± to, z finansowego punktu widzenia, ryzykowne posuniêcie. Ovidiu, skromny profesor liceum, nie móg³by sobie na to pozwoliæ. A jednak, nie ma nic przeciwko temu, gdy¿ zakocha³ siê bez opamiêtania w Dianie, dwudziestoletniej dziewczynie o zachciankach modelki. W poszukiwaniu ¼ród³a dochodów nieco konkretniejszych ni¿ jego marna profesorska pensja, Ovidiu nurkuje w fascynuj±cym i zarazem okrutnym ¶wiecie: mafii ¿ebraków...
"¦mieræ Pana Lãzãrescu" (07.06)
ang. The Death of Mister Lãzãrescu, rum. Moartea domnului Lãzãrescu
Rumunia, 2005, 153 min.
Re¿yseria: Cristi Puiu
Scenariusz: Cristi Puiu i Rãzvan Rãdulescu
Gatunek: dramat
Obsada: Ion Fiscuteanu, Luminiþa Gheorghiu, Adrian Titieni, Alexandru Fifea, Alina Berzunþeanu, Clara Vodã, Dan Chiriac, Dana Dogaru, Doru Ana, Dragoº Bucur, Florin Zamfirescu, Gabriel Spahiu, Mihai Brãtilã, Mimi Brãnescu, Monica Bârlãdeanu, Simona Popescu, Tudor Hristescu i inni
Nagrody:
- G³ówna Nagroda w sekcji "Un certain regard", Festiwal w Cannes (2005)
- Nagroda Specjalna Jury na Miêdzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (2005)
- Nagroda dla najlepszego re¿ysera,
- Nagroda publiczno¶ci,
- Nagroda dla najlepszego filmu rumuñskiego,
- Nagroda FIPRESCI oraz nagrody dla najlepszego aktora (Ion Fiscuteanu) i najlepszej aktorki (Luminiþa Gheorghiu) na Miêdzynarodowym Festiwalu Filmowym Transylwania (TIFF), Cluj-Napoca (2005)
Sze¶ædziesiêciotrzyletni starzec, pan Lãzãrescu mieszka w bloku wraz z trzema kotami. Jego ¿ona umar³a a córka wyemigrowa³a do Kanady. Pewnego dnia poczu³ siê ¼le i wzywa pogotowie. Zanim przyjedzie karetka, prosi o pomoc s±siadów. Nieco pó¼niej, zbadawszy go i podejrzewaj±c raka okrê¿nicy, lekarz postanawia umie¶ciæ go w szpitalu. W szpitalu staj± jednak na przeszkodzie inne priorytety i starzec, wziêty za alkoholika, zostaje odes³any do innego szpitala, potem do kolejnego...
Co¶, co na pocz±tku zdawa³o siê zwyk³± formalno¶ci± - zbadanie i wziêcie na obserwacjê medyczn± pewnego starca, który wymiotowa³ i narzeka na bóle g³owy - przekszta³ca siê w nieustaj±cy koszmar.