Gucza! Pojedynek na tr±bki(Guca!)


re¿yseria: Dusan Milic
scenariusz: Dusan Milic
obsada: Marko Markovic, Aleksandra Manasijevic
gatunek: komediodramat/muzyczny
kraj: Serbia i Czarnogóra, Bu³garia, Austria, Niemcy
rok produkcji: 2006
czas trwania: 94 min
Opis

Gucza - najs³ynniejszy na ¶wiecie festiwal gry na tr±bce. Mówi±, ¿e kiedy tu zagrasz, stajesz siê mê¿czyzn±. Tu odbywaj± siê niezapomniane pojedynki trêbaczy, w których muzyka staje siê orê¿em w walce o honor i s³awê. Tym razem pojedynek bêdzie wyj±tkowy. M³ody cygañski ch³opak - Romeo musi bowiem udowodniæ ojcu piêknej Julianny, ¿e, choæ ma ciemn± skórê, zas³uguje na mi³o¶æ jego córki.

Du¹an Miliæ, re¿yser, i Emir Kusturica, jeden z producentów filmu, przedstawiaj± "GUCZA! POJEDYNEK NA TR¡BKI"", pogodn± wariacjê na temat szekspirowskiej opowie¶ci o mi³o¶ci silniejszej od rodzinnych uk³adów i konwenansów, wkomponowan± w kolorowe krajobrazy wspó³czesnej Serbii. Maleñka miejscowo¶æ w Serbii, Gucza, by³aby zapomnian± przez Boga i ludzi mie¶cin±, gdyby nie ¶wiatowy festiwal gry na tr±bce. Od ponad 40 lat corocznie zbieraj± siê tu tysi±ce turystów i ¶mietanka cygañskich trêbaczy z ca³ych Ba³kanów.

...Julijana, "bia³a", serbska dziewczyna zakochuje siê w "czarnym" Romeo, cudownym trêbaczu z romskiej orkiestry. Jej ojciec Satchmo, lider konkurencyjnej orkiestry jest zdecydowanie niechêtny cygañskiemu Romeo. Na nadchodz±cym festiwalu trêbaczy w Guczy Romeo dostanie jednak szansê - musi udowodniæ ojcu Julijany, ¿e jest znakomitym trêbaczem. Tylko wtedy otrzyma rêkê córki, gdy udowodni ¿e jest lepszym muzykiem od ojca. Rzeczy jednak siê komplikuj±...

Film przesi±kniêty ba³kañskim humorem i niezwykle energetyczn± muzyk±. Jego mocn± stron± s± kreacje aktorów - amatorów debiutuj±cych na ekranie oraz grupy graj±cych siebie artystów -trêbaczy.

"GUCZA! POJEDYNEK NA TR¡BKI" to prawdziwie bajkowa historia piêknej mi³o¶ci opowiedziana w tradycyjnym bu³garskim stylu, pe³na porywaj±cej muzyki i ciep³ego poczucia humoru.

CIEKAWOSTKI

  • Guca Brass Bands Festival/Dragacevski Sabor: festiwal ba³kañskich orkiestr dêtych w serbskiej miejscowo¶ci Guca. Takiego ¶wiêta najczystszej i najlepszej ba³kañskiej muzyki nie ma nigdzie na ¶wiecie. Festiwal w Guca to Woodstock dla mi³o¶ników folkloru Ba³kanów z ca³ego ¶wiata. Koncerty odbywaj± siê na stadionie, ¿eby pomie¶ciæ wielotysiêczn± publiczno¶æ zje¿d¿aj±c± siê z ca³ej Europy, ale tak¿e wszystkich innych kontynentów. Aby dostaæ bilety, trzeba je kupowaæ b³yskawicznie po pojawieniu siê ich na stronie organizatora.
  • Filmowy soundtrack zosta³ skomponowany przez Dejana Pejovica, a wykonany przez oraz , dwie najs³ynniejsze orkiestry cygañskie z Serbii.
  • Zespó³ Bobana Markoviæa - Boban Markoviæ Orchestra, kwintesencja ba³kañskich orkiestr dêtych, pochodz±ca z miejscowo¶ci Vladicin Han (P³d. Serbia). Muzyka zespo³u, prezentowana przez 20-stoosobowy inspirowana jest utworami cygañskimi, choæ "sk³ania" siê te¿ w stronê innych muzycznych i kulturalnych korzeni, bliskich tradycji Romów. Boban i jego Orkiestra zdobyli ju¿ wszystkie najbardziej presti¿owe wyró¿nienia dla muzyków w Serbii, tj.: dwa razy "Mistrz Tr±bki", "Z³ota Tr±bka", "Pierwsza Tr±bka", "Najlepsza Orkiestra", "Najlepszy Koncert".
    Wiêkszo¶æ z wymienionych nagród zespó³ otrzyma³ podczas s³ynnego festiwalu w Guczy, przy "ostrej" rywalizacji i przy blisko 300-tysiêcznej publiczno¶ci. Podczas festiwalu "Pepsi Sziget Festiwal", w Budapeszcie (2001r.), zespó³ Boban Markoviæ Orkestar wystêpowa³ na scenie Muzyka ¦wiata, przy której zgromadzi³ 15-tysiêczn± publiczno¶æ.

PRASA O FILMIE [wybrane]

"Ba³kañsko - cygañski" film popularyzuj±cy typowy dla tego rejonu ¶wiata gatunek muzyczny, miêdzy innymi przy wsparciu produkcyjnym Emira Kusturicy. [.] Film stawia muzykê w centrum uwagi - króluj± palce na strunach i "pyskówka tr±bek". To szelmowsko odjechana parodia "Romea i Julii", satyrycznie traktuj±ca rasizm, który narasta wokó³ jak sztorm. Pe³en tak samo anarchistycznego humoru jak doskonale odebrany debiut Milica "Jagoda in the Supermarket" film, ironicznie obna¿a dysfunkcyjno¶æ serbskiego nacjonalizmu.

Variety, Deborah Young

Boban Markovic by³ zachwycony filmem. Nie by³ w stanie obejrzeæ go dosyæ d³ugo I zobaczyæ swego syna w roli Romea, gdy¿ jego orkiestra znalaz³a siê w nieustannym tournee po ¶wiecie. Po premierze gratulowa³ synowi i re¿yserowi mówi±c: "Jestem podekscytowany i zachwycony". Mia³ dobry pretekst aby byæ dumnym z syna Marko, bo swoj± pierwsz± rolê zagra³ z prawdziwym ¿arem.

Politika, Belgrad

To nowe odczytanie Szekspirowskeigo "Romeo i Julii". Wysok± jako¶ci± i plusem tego filmu jest interesuj±ca, nowatorska interpretacja tych klasycznych strof.

DVD Forum, Austria

Komentarze internautów:

Piêkna, prosta "love-story", maj±ca miejsce na tle piêknych scen z festiwalu w Guczy. Daje du¿o rado¶ci widzowi, bez zbêdnych obci±¿eñ. Patrz±c na film mo¿na doskonale poczuæ ró¿nicê pomiêdzy Serbsk±, a Cygañsk± kultur± i folklorem, i zobaczyæ jeden z najwiêkszych festiwali folkowych w Serbii.

Autor: Inova from Serbia, 7 January 2007

Bardzo dobrze mi siê to ogl±da³o, ze wzglêdu na muzykê, o! M³odociany Marko Markovic, odtwarzaj±cy rolê g³ównego bohatera Romeo, syn s³ynnego Bobana Markovica - gra piêknie! (na tr±bce;))

Autor: Ivanka, Onet.pl

first.php


KINO STUDYJNE ÅšWIATOWID" KATOWICE,
ul. 3 Maja 7 tel: 32 258 74 32

e-mail: kasa@swiatowid.katowice.pl
Instytucja Filmowa Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego