Poetycka adaptacja powie¶ci Moniki Ali "BRICK LANE" w re¿yserii Sarah Gavron opowiada historiê pewnej kobiety i jej podró¿y od dzieciñstwa w Bangldeszu do Londynu - przez ma³¿eñstwo, rodzinê i w koñcu j± sam±. Ksi±¿ka po publikacji w roku 2003 spotka³a siê z licznymi protestami spo³eczno¶ci z Bangladeszu. Nazwano j± "prorasistowsk±, propaguj±c± fa³szywe stereotypy oraz niszcz±c± ducha spo³eczno¶ci."
Osadzony w wielokulturowej Brytanii, "BRICK LANE" to prawdziwie wspó³czesna opowie¶æ o mi³o¶ci, ró¿nicach kulturowych i sile ludzkiego charakteru.
...Pewnego dnia, ¿ycie siedemnastoletniej Nazneen, emigrantki z Bangladeszu, ca³kowicie siê zmienia. Jej nowym, mê¿em jest du¿o starszy mê¿czyzna, jej nowym domem - blokowisko wschodniej czê¶ci Londynu. W tym ca³kowicie innym ¶wiecie m³oda hinduska dziewczyna stara siê znale¼æ sens ¿ycia i jednocze¶nie spe³niæ nale¿ycie swój ma³¿eñski obowi±zek. Mê¿czyzna o nadêtym charakterze (i wydêtym brzuchu) jest prawdziwym sprawdzianem jej ¶lubowanego pos³uszeñstwa. Uczona od urodzenia, ¿e nie powinna walczyæ ze swoim losem, Nazneen oddaje siê ¿yciu rodzinnemu, t³umi±c swoje têsknoty i pragnienia - do dnia, w którym Karim, gor±cy miejscowy mê¿czyzna, wkracza w jej ¿ycie...
Prasa o filmie:
"Powie¶æ szczegó³owo opisuje ¿ycie muzu³mañskiej spo³eczno¶ci w Londynie: zamkniêci we w³asnych krêgach rodzinno-towarzyskich jedni marz± o powrocie do kraju, inni o brytyjskim paszporcie. Ale nawet z paszportem ¿yj± w¶ród wspó³wyznawców, nie opuszczaj±c granic Brick Lane. Jest to opowie¶æ na wskro¶ wspó³czesna: Hasina zachwyca siê urod± Britney Spears, WTC wali siê w gruzy, w spokojnej islamskiej dzielnicy wybuchaj± zamieszki, radykalni islami¶ci nawo³uj± do udzia³u w ¶wiêtej wojnie, a córki Nazneen i Chanu chc± nosiæ d¿insy i nie wracaæ do Bangladeszu".
Dorota Smoleñ, czytelnia.onet.pl
"BRICK LANE" opowiada historiê, która wydaje nam siê, ¿e znamy. Ale to tylko z³udzenie. Ten film mówi o nowych sprawach korzystaj±c z dobre znanych formu³ (...) Film opowiada o ludziach wra¿liwych I bardzo prawdziwych, którzy zmieniaj± siê i ucz±, i w sposób niesamowity odczuwaj±. Ta historia zaskakuje nas, a¿ do samego koñca.
Roger Ebert, Chicago Sun Times
"BRICK LANE" tworz± przepiêkne zdjêcia, szczególnie te, które pokazuj± urok Bangladeszu. Esencja kultury Bangladeszu, ¿ycia i duszy imigrantów zosta³y ¶wietnie sportretowane.
Rituparna Chatterjee, DearCinema
"BRICK LANE" bez w±tpienia wzrusza, czasem bardzo mocno ³apie za serce.
A. O. Scott, The New York Times