50 lat polskiej szko³y filmowej
Ogólnopolski przegl±d wybranych filmów nurtu
Polska szko³a filmowa to nurt, który zaprowadzi³ polskie kino na miêdzynarodowe festiwale. Filmy Wajdy, Munka czy Kawalerowicza sta³y siê wizytówk± naszego kina na ¶wiecie i zadecydowa³y o potwierdzeniu przez kulturê polsk± swojego miejsca w spu¶ci¼nie europejskiej. "Eksportowy towar", jakim okaza³y siê filmy m³odych polskich twórców na prze³omie lat 50. i 60. dwudziestego wieku do dzi¶ stanowi± najbardziej znan± kartê polskiej kinematografii, s± wymieniane w ¶wiatowych encyklopediach kina i sk³oni³y krytykê francusk± do ukucia terminu polska szko³a filmowa.
W zwi±zku z 50. rocznic± powstania tego nurtu Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty organizuj± przegl±dy wybranych filmów Szko³y, które zobaczyæ bêdzie mo¿na w kinach w Krakowie, Katowicach, Gdañsku, £odzi, Wroc³awiu, Olsztynie, Warszawie i w Poznaniu.
Filmy Przegl±du:
Kana³
Polska 1956
91 min.
re¿yseria: Andrzej Wajda
obsada: Teresa I¿ewska, Tadeusz Janczar, Wieñczys³aw Gliñski, Tadeusz Gwiazdowski
Rejestracja dramatycznej ewakuacji powstañczego oddzia³u kana³ami pod Warszaw±. Na po³y realistyczna, na po³y symboliczna wizja nagrodzona Nagrod± Specjaln± Jury na festiwalu w Cannes.
Eroica
Polska 1957
78 min.
re¿yseria: Andrzej Munk
obsada: Edward Dziewoñski, Barbara Po³omska, Leon Niemczyk, Kazimierz Opaliñski
Ironiczny rozrachunek z polskimi mitami narodowymi z legendarn± kreacj± Edwarda Dziewoñskiego. Dwie nowele przedstawiaj±ce losy wojennych bohaterów mimo woli.
Pêtla
Polska 1957
96 min.
re¿yseria: Wojciech Jerzy Has
obsada: Gustaw Holoubek, Aleksandra ¦l±ska, Teresa Szmigielówna, Tadeusz Fijewski
Debiut re¿yserki Wojciecha Jerzego Hasa na podstawie opowiadania Marka H³aski. Odwa¿ny portret jednego dnia z ¿ycia alkoholika z Gustawem Holoubkiem w roli g³ównej.
Ostatni dzieñ lata
Polska 1958
66 min.
re¿yseria: Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski
obsada: Irena Laskowska, Jan Machulski
Zjawiskowy debiut re¿yserki Tadeusza Konwickiego wyprzedzaj±cy dokonania francuskiej nowej fali. Przypadkowe spotkanie dwojga nieznajomych nad morzem jako pretekst do nastrojowego studium samotno¶ci.
Popió³ i diament
Polska 1958
97 min.
re¿yseria: Andrzej Wajda
obsada: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzy¿ewska, Wac³aw Zastrze¿yñski, Adam Pawlikowski, Bogumi³ Kobiela
Film, który trafi³ do ¶wiatowych encyklopedii kina. Nagrodzony w Wenecji symboliczny portret straconego pokolenia m³odych wojennych bohaterów z genialn± kreacj± ikony polskiego aktorstwa, Zbigniewa Cybulskiego.
Baza ludzi umar³ych
Polska 1959
104 min.
re¿yseria: Czes³aw Petelski
obsada: Zygmunt Kêstowicz, Emil Karewicz, Teresa I¿ewska, Leon Niemczyk, Tadeusz £omnicki, Roman K³osowski
Adaptacja powie¶ci marka H³aski. Szorstka opowie¶æ o grupie wyrzutków pracuj±cych w bieszczadzkich lasach i genialne portrety twardych mê¿czyzn w wykonaniu czo³ówki polskich aktorów powojennych.
Poci±g
Polska 1959
93 min.
re¿yseria: Jerzy Kawalerowicz
obsada: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Teresa Szmigielówna
Nocny poci±g i jego pasa¿erowie jako mikrokosmos ludzkich typów, ¿yciowych postaw i nie³atwych wyborów. Misterna konstrukcja, która wyprzedza³a pó¼niejsze dokonania Roberta Altmana oraz nagrodzona w Wenecji kreacja Lucyny Winnickiej.
Do widzenia, do jutra
Polska 1960
80 min.
re¿yseria: Janusz Morgenstern
obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyñska, Roman Polañski, Krzysztof Komeda
Scenariuszowy debiut Zbigniewa Cybulskiego i Bogumi³a Kobieli. Romantyczna historia spotkania polskiego studenta i córki dyplomaty jako pretekst dla portretu kultury studenckiej lat 60. z muzyk± legendarnego jazzmana - Krzysztofa Komedy.
Nikt nie wo³a
Polska 1960
86 min.
re¿yseria: Kazimierz Kutz
obsada: Zofia Marcinkowska, Henryk Bouko³owski, Barbara Krafftówna, Halina Miko³ajska
Film, w którym Kazimierz Kutz otwarcie dyskutuje z legendarnym dzie³em szko³y polskiej - Popio³em i diamentem. Portret poranionego przez historiê m³odego cz³owieka, który szuka zapomnienia w mi³o¶ci.
¦wiadectwo urodzenia
Polska 1961
99 min.
re¿yseria: Stanis³aw Ró¿ewicz
obsada: Henryk Modrzewski
Nagrodzone w Cannes i Wenecji trzy nowele, ukazuj±ce pe³n± napiêcia atmosferê codzienno¶ci okupacyjnej widzianej oczami dzieci.
Organizatorzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.